Darmowa dostawa już od 149 zł z wysyłką w 24h!

Jak dbać o psie zęby? Poznaj najlepsze sposoby pielęgnacji!

Nie da się ukryć, że stwierdzenie „uśmiech bywa zaraźliwy” można interpretować na wiele różnych sposobów. Jako ludzie doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o codzienną higienę jamy ustnej. Z tego powodu każdy dzień rozpoczynamy i kończymy w ten sam sposób: myjąc zęby. Mając świadomość chorób, które może wywołać brak odpowiedniej profilaktyki, nie powinniśmy więc przechodzić obojętnie obok tych, którzy być może i głosu nie mają, ale ząbki już jak najbardziej! Co należy wiedzieć na temat pielęgnacji psiego pyska?

Zasadniczo jamy ustne psa i człowieka niewiele się od siebie różnią. Obie składają się ze szczęki i żuchwy. Obie służą do przeżuwania pokarmu. W końcu obie przy braku odpowiedniej pielęgnacji mogą wywoływać szereg bardzo niebezpiecznych chorób. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli budowy jamy ustnej psa.

Czy wiesz, ile zębów ma pies?

Podobnie jak u ludzi, także i pierwsze szczenięce zęby nazywane są mleczakami. Ich wyrzynanie przypada na okres między 2. a 4. tygodniem życia i trwa mniej więcej do 10. tygodnia. Po tym czasie w jamie ustnej psa powinno pojawić się pełne uzębienie, czyli 28 zębów – po 14 w żuchwie i szczęce. Na tym jednak nie koniec! Około 4. miesiąca życia szczeniak rozpoczyna bowiem wymianę zębów mlecznych na zęby stałe. Prawdopodobnie właśnie w tym trudnym momencie jego życia, Twoje kapcie ucierpią najbardziej. Dlaczego? Wymiana zębów wiąże się z niemałym dyskomfortem, swędzeniem i wzmożoną chęcią gryzienia. Proces wymiany zębów u psa trwa mniej więcej do 6-8. miesiąca życia.

Po tym czasie zwierzak staje się dorosły i powinien dysponować już pełnym stałym uzębieniem, w którego skład wchodzą 42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie (liczba zębów może nieznacznie różnić się w zależności od rasy psa). Jedna strona uzębienia składa się kolejno z: 3 siekaczy (zwanych cęgami, średniakami i okrajkami), kła, 4 zębów przedtrzonowych i 2 trzonowców w szczęce / 3 trzonowców w żuchwie. Co ciekawe, budowa psiej szczęki umożliwia zwierzakowi wykonywanie ruchów jedynie w górę i w dół. Pies nie może ruszać żuchwą na boki! Jedzenie jest więc rozcierane między zębami trzonowymi.

Higiena jamy ustnej u psa. Dlaczego jest tak ważna i co może powodować jej brak?

Kiedy już wszystkie ząbki są na swoich miejscach, nie pozostaje nic innego, jak dbać o to, aby taki stan rzeczy utrzymał się jak najdłużej! Warto bowiem pamiętać, że brak odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej u psa może doprowadzić do problemów, niebezpiecznych dla jego zdrowia. Tak jak największym wrogiem człowieka jest próchnica, tak u psa jest to kamień nazębny. Co to takiego?

Kamień nazębny to resztki pokarmowe połączone z bakteriami, które osadzają się w jamie ustnej psa – na zębach, między zębami, na dziąsłach oraz na języku. Z początku tworzą one miękki osad, czyli tak zwaną płytkę nazębną, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest stosunkowo łatwa do usunięcia. Jeżeli jednak higiena nie zostanie wdrożona w odpowiednim czasie, płytka nazębna zmineralizuje się i utwardzi. Wtedy już mamy do czynienia z kamieniem nazębnym, który może przysporzyć nie lada kłopotów.

Gromadzenie się kamienia nazębnego może powodować szereg chorób. Symptomy, które powinny wywołać niepokój u właściciela to m.in.:

– brzydki zapach z pyska,

– brązowy nalot na dziąsłach i w okolicach zębów,

– krwawienie zębów i dziąseł,

– obrzęk dziąseł,

– chwianie się i wypadanie zębów,

– stany zapalne w obrębie dziąseł,

– przetoka zębowa (obrzęk pod oczodołami).

Takich objawów nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one doprowadzić do szeregu bardzo groźnych chorób przyzębia! Jak tego uniknąć?

Sanacja jamy ustnej u psa

W sytuacji, w której odpowiednia profilaktyka nie została wdrożona na czas, kamień nazębny może okazać się niemożliwy do usunięcia bez wizyty u psiego stomatologa. W takiej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty, który wykona sanację jamy ustnej u psa. Sanacja to zabieg z kategorii profilaktyczno-leczniczych, który odbywa się po poddaniu psa narkozie. Tylko wtedy bowiem stomatolog weterynaryjny ma możliwość przeprowadzenia pełnego przeglądu psiego pyska i oceny jego stanu. Wtedy też lekarz decyduje, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać, aby przywrócić zdrowie jamy ustnej u psa – może to być zarówno oczyszczenie szkliwa z osadu i kamienia nazębnego, jak i ekstrakcja już zepsutych zębów.

Jak dbać o codzienną higienę jamy ustnej psa? Poznaj nasze sposoby!

Aby utrzymać psie zęby w dobrej kondycji, warto co pewien czas zabierać pupila na przegląd stomatologiczny. Pozwoli to kontrolować zmiany zachodzące w jamie ustnej, a w razie czego na czas wdrożyć odpowiednie leczenie. Oprócz tego jednak o psi uśmiech warto dbać na co dzień, nieco bardziej „domowymi” sposobami. Oto nasze propozycje!

1. Gryzaki dentystyczne

Jednym z najpopularniejszych sposobów dbania o psie zęby są naturalne gryzaki dentystyczne w formie przysmaków, które bezpiecznie można podawać psu każdego dnia. Ich twarda struktura skutecznie ściera gromadzącą się płytkę nazębną oraz zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, a jednocześnie nie uszkadza szkliwa. Dodatkowo smakołyki te usuwają resztki jedzenia gromadzącego się w jamie ustnej, co poprawia oddech pupila.

Wybór gryzaków dentystycznych jest ogromny! Możesz zaserwować swojemu psu „tradycyjne” smakołyki dentystyczne w formie pałeczek z wypustkami od Whimzees, naturalne suszki mięsne od Paki Zwierzaka, czy też serki churpi od Rogy, tworzone tylko z dwóch składników.

Więcej naturalnych gryzaków dentystycznych znajdziesz TUTAJ.

2. Pasta do zębów

Alternatywą dla przysmaczków dentystycznych jest pasta do zębów dla psów. Warto pamiętać, aby jej skład był naturalny i nie zawierał fluoru – tak jak pasta do zębów Totobi. Preparat ten skutecznie radzi sobie z usuwaniem kamienia nazębnego, działa odświeżająco oraz wzmacnia zęby i dziąsła. Dodatkowo delikatnie wybiela zęby oraz wygładza szkliwo. W tym przypadku pielęgnacja zębów przebiega tak, jak u człowieka! Wystarczy nabrać odrobinę pasty na szczoteczkę lub palec i wyszorować psu ząbki.

Pastę można także zrobić samodzielnie w domu, poprzez zmieszanie płatów dentystycznych Qchefs Dental Charcoal z olejem kokosowym.

3. Maty do lizania

Kolejnym sposobem na wsparcie profilaktyki jamy ustnej u zwierzaka jest serwowanie mu posiłków na macie do lizania. Dzięki licznym wypustkom, w jakie wyposażona jest choćby kultowa mata Slomo od LickiMat, język zwierzęcia jest oczyszczany z bakterii i resztek pokarmu już w trakcie jedzenia. Dodatkowo maty do lizania pomagają zadbać o świeży oddech.

4. Zabawki szarpaki

Zabawa także może nieść ze sobą korzyści dla zdrowia jamy ustnej psa! Szczególnie gdy odbywa się ona przy wykorzystaniu szarpaków z naturalnych materiałów. W trakcie szarpania niteczki i linki z zabawki zagłębiają się w przestrzenie między zębowe, tym samym oczyszczając je z resztek jedzenia. Co więcej, taka forma zabawy pozytywnie wpływa na dziąsła, zapewniając im relaksujący masaż.

A Ty którą formę codziennej pielęgnacji jamy ustnej wybierzesz dla swojego zwierzaka? Pamiętaj, że niezbędne produkty czekają na Ciebie w sklepie MyFellow!

MAM JUŻ KONTO

Zaloguj się, aby odwiedzić
swoje konto MyFellow

NIE MAM KONTA

Dlaczego warto zarejestrować
się w sklepie MyFellow?

  • ułatwiony proces składania zamówień,
  • wygodne śledzenie statusu zamówienia,
  • dostęp do historii zakupów.

Zaloguj się aby odwiedzić swoje konto MyFellow

kot