Darmowa dostawa już od 149 zł z wysyłką w 24h!

Mamy w domu alergika! Co trzeba wiedzieć na temat alergii u psa i kota?

Mamy w domu alergika! Co trzeba wiedzieć na temat alergii u psa i kota?

Układ immunologiczny Twojego pupila nadmiernie reaguje na niektóre cząsteczki środowiskowe lub składniki pokarmowe? Jednym słowem: Twój zwierzak ma alergię! Wbrew pozorom alergie wśród zwierząt są równie popularne, co u ludzi. Również nasi czworonożni przyjaciele mogą cierpieć na problemy pokarmowe, skórne czy oddechowe. Sprawdźmy, co to w praktyce oznacza!

Żyjemy w czasach, w których brak alergii na cokolwiek można by swobodnie dopisać do listy supermocy. Z naukowego punktu widzenia mniej więcej od lat 80. XX wieku częstotliwość występowania chorób alergicznych systematycznie wzrasta. Odpowiada za to wiele czynników – m.in. te dotyczące środowiska, w jakim żyjemy. Skoro nasze zwierzaki funkcjonują dokładnie w tych samych warunkach, dlaczego wciąż dziwi nas, że i one mogą być alergikami? Sprawdźmy, jakie rodzaje alergii mogą występować u psów i kotów.

Rodzaje alergii u psów i kotów

Co do zasady alergie u zwierząt wyglądają bardzo podobnie, co u ludzi – zarówno jeżeli mówimy o rodzajach, jak i symptomach. Wyróżniamy więc alergię pokarmową, która stanowi nieprawidłową reakcję na substancje pochodzące z żywności oraz alergie kontaktową i wziewną, które są nieprawidłową reakcją na obecność alergenów występujących w środowisku. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej poszczególnym rodzajom alergii zwierzęcych.

            1. Alergia kontaktowa i wziewna

W przypadku alergii kontaktowej (skórnej) i wziewnej (oddechowej) do wystąpienia reakcji alergicznej konieczny jest bezpośredni kontakt zwierzęcia z uczulającym go czynnikiem: środowiskowym (m.in. pyłki, kurz, roztocza), biologicznym lub chemicznym (np. materiał obroży, składniki środków pielęgnacyjnych).

Alergia skórna objawia się poprzez pojawienie się zmian skórnych w konkretnym miejscu, w którym alergen miał kontakt ze skórą. O wystąpieniu reakcji mogą świadczyć:

– świąd,

– nadmierne drapanie się,

– wykwity skórne,

– wysypka.

Z kolei alergia oddechowa występuje po kontakcie zwierzaka z alergenami środowiskowymi, takimi jak kurz czy pyłki roślin. Co ciekawe, na tę przypadłość o wiele częściej cierpią koty niż psy! O wystąpieniu reakcji alergicznej mogą świadczyć:

– kaszel,

– kichanie,

– cieknięcie z nosa,

– łzawienie oczu.

            2. Alergia pokarmowa

Czego człowiek nie może, tego zwierzęciu nie poskąpi. No nie bardzo. Głównym czynnikiem determinującym alergie pokarmowe, są białka zawarte w mięsie, nabiał, jaja, a dopiero w następnej kolejności zboża. Zwierzakom nie wolno więc dawać ludzkiego jedzenia – szczególnie tego przetworzonego!

Warto pamiętać, że alergia pokarmowa może pojawić się zarówno tuż po spożyciu posiłku, jak i w pewnym odstępie czasowym. W tym wypadku gama symptomów jest ogromna – od problemów skórnych, poprzez nieprawidłowe reakcje ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty), aż po problemy z oddychaniem.

Jak rozpoznać alergię u psa i kota?

Jakiekolwiek nieprawidłowe objawy u psa czy kota zawsze należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Być może są one wyłącznie tymczasowe, ale mogą też świadczyć o poważniejszych chorobach, więc liczy się ich błyskawiczne zdiagnozowanie. Oprócz opinii lekarza ważna jest także baczna obserwacja zwierzaka.

Pierwszym krokiem do rozpoznania alergii jest więc wizyta u weterynarza, który przeprowadzi z opiekunem szczegółowy wywiad na temat diety, pielęgnacji i zachowań psa. Zazwyczaj już na tym etapie da się określić, czy pies może cierpieć na alergię kontaktową lub wziewną – szczególnie gdy opiekun zauważy, że jego problemy występują sezonowo (np. podczas wiosennego kwitnięcia) lub po kontakcie z określonym czynnikiem (np. po kąpieli w nowym szamponie). Do potwierdzenia diagnozy konieczne może być wykonanie testów śródskórnych.

W przypadku alergii pokarmowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Już na pierwszej wizycie weterynarz może zdecydować się, aby zlecić pupilowi badania serologiczne, polegające na określeniu poziomu przeciwciał IgE, co jest bardzo pomocne w diagnozowaniu alergii pokarmowej.

Jak leczyć alergię u zwierząt?

Diagnoza postawiona? Czas pomyśleć o leczeniu! Głównym sposobem walki z alergią psa lub kota jest odseparowanie zwierzaka od czynników alergizujących. W przypadku alergii kontaktowej lub wziewnej stosuje się leczenie objawowe, poprzez podanie odpowiednich leków neutralizujących reakcję alergiczną.

Jeżeli zaś chodzi o alergię pokarmową, zwierzaka czeka zmiana nawyków żywieniowych, czyli tak zwana dieta eliminacyjna. Polega ona na zastąpieniu źródeł białka i węglowodanów innymi składnikami, niż spożywane do tej pory. Warto wybierać hipoalergiczne karmy, których receptury zostały dostosowane do wrażliwych układów pokarmowych.

Karmy hipoalergiczne dla psów i kotów cierpiących na alergie pokarmowe znajdziesz TUTAJ!

W okresie zmiany żywienia niezbędna jest baczna obserwacja zachowań zwierzęcia. Trzeba jednak pamiętać, że dieta eliminacyjna u zwierząt nie powinna zakończyć się wraz z ustąpieniem objawów. Należy przestrzegać jej przez co najmniej 6-8 tygodni. W tym czasie układ immunologiczny „wyciszy się”, dzięki czemu można będzie przystąpić do prowokacji – czyli ponownego podania zwierzęciu alergenu. Jeżeli objawy powrócą, należy trwale usunąć go z diety. Jeżeli nie, oznacza to, że trzeba szukać powodu gdzie indziej.

Czy alergię u zwierzęcia dla się wyleczyć?

Odpowiedź na pytanie, czy alergię u psa i kota można wyleczyć, nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę wszystko zależy od organizmu zwierzęcia. Jedną z metod stosowanych przy leczeniu alergii u zwierząt, jest immunoterapia, czyli tak zwane odczulanie. Polega to na świadomym „przyzwyczajaniu” zwierzęcia do alergenu, poprzez wprowadzanie go do diety i stopniowe zwiększanie jego dawki. Odczulanie zwykle trwa od roku do nawet dwóch lat. Alergia może jednak nawrócić, zatem trzeba bacznie obserwować pupila.

Macie w swoim domu alergika? Pamiętajcie, aby odpowiednio zadbać o jego zdrowie!

MAM JUŻ KONTO

Zaloguj się, aby odwiedzić
swoje konto MyFellow

NIE MAM KONTA

Dlaczego warto zarejestrować
się w sklepie MyFellow?

  • ułatwiony proces składania zamówień,
  • wygodne śledzenie statusu zamówienia,
  • dostęp do historii zakupów.

Zaloguj się aby odwiedzić swoje konto MyFellow

kot