Darmowa dostawa już od 149 zł z wysyłką w 24h!

Przysmaki dla psa – czemu służą i kiedy można je podawać?

„Bo przecież każdy dobry piesek zasługuje na nagrodę” – niewątpliwie jest w tym dużo prawdy. Czy aby jednak na pewno każde błagalne spojrzenie naszego czworonoga powinno kończyć się sięgnięciem do paczki z ulubionymi smakołykami? Nie bardzo! Sprawdźmy więc, w jakich sytuacjach należy dawać psu przysmaki oraz czemu tak ważne jest, aby robić to w odpowiednich momentach.

Idąc do sklepu, niejednokrotnie zastanawiamy się, jakie przekąski i słodkości wybrać dla siebie. Kilka regałów dalej głowimy się dokładnie nad tym samym – tylko że dla naszego psiaka. W obecnych czasach przysmaki dla psów są dostępne w przeróżnych formach, smakach i kolorach. Nie brakuje ich zarówno w sklepach zoologicznych, jak i zwyczajnych supermarketach. Duża dostępność sprawia, że coraz chętniej kupujemy je i dajemy naszym psom. Czy jednak jest to zdrowe i dobre rozwiązanie?

Przysmaki jako uzupełnienie diety

Smakołyki dla psa to zdecydowanie ciekawy sposób na urozmaicenie codziennej diety. Ale pod kilkoma warunkami! Przede wszystkim należy traktować je wyłącznie jako karmę uzupełniającą, a nie główne źródło pożywienia. W tym wypadku liczą się balans oraz umiar – w końcu przysmaki to też kalorie! Zbyt duża ilość może więc doprowadzić do otyłości oraz wywołać problemy zdrowotne u zwierzaka.

Od kiedy można podawać psu przysmaki?

Wróćmy jednak do początku, czyli do pytania, od kiedy można serwować psu przysmaki? Warto bowiem pamiętać, że szczenięcy układ pokarmowy jest bardzo delikatny, stąd też mniej więcej do 4. tygodnia życia jedynym pożywieniem u małych psów jest mleko matki. Dopiero po tym okresie do psiego jadłospisu można zacząć wprowadzać nowe propozycje i zwiększać porcje. Kiedy już pies nauczy się przyjmować i trawić stały pokarm – u zdrowego, prawidłowo rozwijającego się psa zazwyczaj następuje to około 3. miesiąca życia – można pomyśleć o wprowadzeniu do diety smakołyków.

Najlepiej zacząć od drobnych przekąsek, które są przeznaczone specjalnie dla szczeniąt. Znajdziecie je TUTAJ!

Smaczki dla psa – kiedy podawać?

Twój pupil może już bezpiecznie przyjmować smakołyki? To świetnie! Pamiętaj jednak, że nie powinny być one dla niego ogólnodostępne. Oznacza to, że warto podawać je zwierzakowi wyłącznie w określonych sytuacjach. Jakich?

1. Nagroda za wykonany trening

Przysmaki dla psów najczęściej są wykorzystywane jako forma nagrody za wykonany trening. Bez wątpienia taki „wabik” w postaci wizji otrzymania pysznej przekąski działa na psy motywująco. Co więcej, smakołyki treningowe pomagają zbudować pozytywne skojarzenia u psa. Po pewnym czasie pupil już doskonale wie, że w zamian za wykonanie komendy, otrzyma swój ulubiony smakołyk!

W przypadku treningów najlepiej wybierać drobne smaczki, które nie będą odwracać psiej uwagi od wykonywanych czynności. Specjalne przysmaki treningowe dla psa znajdziecie w naszym sklepie: CLICK!

2. Nagroda pocieszenia

Jako ludzie bardzo często serwujemy sobie słodkie nagrody pocieszenia w sytuacjach, w których nie czujemy się komfortowo. Dokładnie tak samo jest u psów! Ulubiony przysmak pupila warto mieć w pogotowiu wtedy, kiedy czeka go coś z psiej perspektywy nieprzyjemnego. Mowa tu zarówno o domowej kąpieli, jak i wizycie u weterynarza. Dzięki temu ponownie zadziała mechanizm motywacji, który sprawi, że będzie on oczekiwał na coś pozytywnego, co zdecydowanie pomoże psu przetrwać trudne chwile.

3. Podanie leku

Ten, kto choć raz nie miał problemu z podaniem psu tabletki, niech pierwszy rzuci kamieniem… Dozowanie leków to często proces dość skomplikowany, ponieważ pies nie zna substancji, która jest mu podawana. Nie dość, że obco ona pachnie, to jeszcze wcale nie jest smakowita! Jeżeli mamy do czynienia z miękkimi przysmakami można bez problemu zatopić w nich tabletkę. Do podawania leków w proszku z kolei dobrze sprawdzą się różnorodne pasty i kremy –– jak np. pasty orzechowe od Rogy – w których można rozpuścić preparat, co skutecznie zniweluje jego nieprzyjemny smak.

4. Coś na nudę

Gryzaki, które wymagają od psa nieco uwagi i determinacji, aby się z nim rozprawić, świetnie sprawdzą się jako dodatkowa aktywność. I choć nie zastąpią one wspólnej zabawy czy spaceru, z pewnością pomogą psu się odstresować, uregulować emocje, a także zabić nudę!

Dlaczego warto dawać psu przysmaki?

W podawaniu psu smakołyków wcale nie chodzi wyłącznie o to, aby sprawić mu przyjemność i niezapomniane doznania smakowe. Przysmaki dla zwierzaków to przede wszystkim ciekawa forma suplementacji oraz urozmaicenia codziennej diety. Niemniej jednak najważniejszą funkcją jest budowanie w świadomości psa pozytywnych skojarzeń, związanych z sytuacjami, w których taki przysmak dostaje. Po pewnym czasie pies zrozumie, że jest to dla niego forma nagrody, dzięki czemu będzie chętniej wykonywał polecenia.

Przysmaki dla psa? Jesteśmy na tak! Warto jednak pamiętać, że każdy produkt należy stosować z umiarem!

MAM JUŻ KONTO

Zaloguj się, aby odwiedzić
swoje konto MyFellow

NIE MAM KONTA

Dlaczego warto zarejestrować
się w sklepie MyFellow?

  • ułatwiony proces składania zamówień,
  • wygodne śledzenie statusu zamówienia,
  • dostęp do historii zakupów.

Zaloguj się aby odwiedzić swoje konto MyFellow

kot